top of page
png-transparent-social-media-computer-ic
png-transparent-social-media-computer-ic

Утвердження більшовицького тоталітарного режиму в Україні

Українська Радянська Соціалістична Республіка

    _cc781905-5cde-3194-bb3bаба Йосип Сталін, послідовно розправившись опозицією, розпочавши епоху утвердження тоталітарного режиму — повного контролю за всіма сферами життя людини та діяльності суспільства. Сталін представляв радянську державу як фортецю, звідусіль оточену ворогами, що готові напасти у будь-який момент, тому більшовики перейшли від ідей світової революції до побудови комунізму в окремо взятій державі. 1928 року Сталін отримав всю повноту політичної влади і почав втілювати власні ідеї у життя. Було проголошено перший п'ятирічний план розвитку народного господарства. Внутрішня політика сконцентрувалася на проведенні форсованої індустріалізації. Для створення міцної продовольчої бази на селі було вирішено провести колективізацію — створити колгоспи, а самостійне селянство перетворити на державних сільських пролетаріїв. У перший же рік було проведено показовий судовий процес (Шахтинська справа) над «буржуазними шкідниками» у вугільній промисловості. Запроваджено карткову систему, запроваджено соціалістичні змагання, розпочато пропаганду аскетизму та «затягування пасків».

     На селі за підтримки комнезамів було розкуркулено 70 % господарств заможніших односельців, внаслідок чого прокотилася хвиля селянських бунтів, а Сталін переклав провину на місцевих активістів. Осенью 1931 року примусову колективізацію відновили, куркулів виганяли та депортували з сіл. Внаслідок пасивного спротиву та неврожаю було зірвано завищені плани хлібозаготівлі, а радянська влада вирішила бачити із селян «за планом». Наступного року прийнято «закон про п'ять колосків», створювалися надзвичайні комісії із хлібозаготівель, «підприємства-саботажники» заносилися на «чорні дошки», у голодних забирали останнє. Одночасно запроваджено паспортну систему з пропискою, військові та загони міліції блокували можливість покинути окремі села та територію УРСР та Кубані для безпаспортних селян. Внаслідок Голодомору 1932—1933 років померло приблизно 4,65 млн людей (15 % населення).

     Одночасно в Україні було уведено в експлуатацію підприємства, що складають кістяк її промисловості й донині (ДніпроГЕС, Криворіжсталь, Запоріжсталь, Азовсталь , Харківський турбінний і тракторний, Луганський паровозобудівний завод). Велика депресія в США та світова економічна криза переконали радянське керівництво у правильності курсу, яким рухалася країна.

    _cc781905-5cde-3194-bb3b-136d Того ж року в СРСР утворено ГУЛАГ — виправно-трудові табори з безкоштовним примусовим трудом в'язнів. У мистецтві дозволяється лише офіційне напрямок «соціалістичний реалізм».

_cc781905-5cde-3194-bb3b-136bad5cуту Розпочато новий виток репресій 1937-1938 років проти ворогів народу — Великий терор. В Україні було арештовано 200 тис., втрачено 100 тис. осіб, як діячів національного відродження.

Перелік термінів і зрозуміти, дат і подій

  • Індустріалізація - історичний процес техніко-економічного переходу від аграрного до промислових способів суспільного виробництва, який проходить через машинну стадію виробництва товарів та послуг.

  • П'ятирічка - метод планування розвитку країн, що включає розробку цільових показників соціально-економічного розвитку на термін 5 років.

  • Соціалістична індустріалізація - форсований процес будівництва промислових підприємств важкої та легкої промисловості на території Української СРР з кінця 1920-х років до 1941 р.

  • Колективізація сільського господарства - процес об'єднання одноособових селянських господарств у колективні, які мали різну юридичну форму - товариство спільного обробітку землі, сільськогосподарська артіль, сільськогосподарська комуна, кібуц. У різних країнах колективізація неоднаково вплинула на життя селян.

  • Репресії - каральні заходи, наказання, вжиті державними органами. Репресії — це комплекс заходів з арештів, розстрілів та переселення великих мас людей.

  • Розкуркулення - політична репресія, яку застосовували в адміністративному порядку місцевими органами виконавчої влади за політичними та соціальними ознаками

  • Закон про п'ять колосків - народне назва репресивного радянського закону годин Голодомору. Повна назва: Постанова ЦВК та РНК СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів та кооперації та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності»

  • Голодомор - акт геноциду українського народу, організований керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР у 1932—1933 роках шляхом створення штучного масового голоду.

  • Чорна дошка - Адміністративно-репресивний засіб колективного наказання сільського населення насамперед в Україні. Режим «чорних дошок» став одним із механізмів Голодомору — геноциду: занесення за рішенням ЦК КП(б) , недопущення виїзду населення за межі цих територій, вилучення всіх продуктів харчування, заборону торгівлі.

  • Націонал-ухильництво - своєрідний ідеологічний штамп, негативна оцінка, що вживалася в агітаційно-пропагандистській роботі в СРСР і стосувалася тих членів компартії, які в теорії та практиці національної політики «переоцінювали, перебільшували значення місцевих особливостей».

  • Розстріляне відродження - духовно-культурне та літературно-художнє покоління 20-х та 30-х рр. XX ст. в Українській СРР, яке дало високохудожні твори в галузі літератури, філософії, живопису, музики, театру, кіно та яке було знищено здебільшого під час великого терору.

  • Головне управління таборів (ГУТаб) – підрозділ НКВС, який керував системою виправничо-трудових таборів.

  • Паспортна система - заходи щодо документування, тобто обліку та легітимації з боку держави громадян.

  • Геноцид - цілеспрямовані дії з метою повного чи частичного знищення груп населення чи народів за національними, етнічними, расовими, корисливими чи релігійними мотивами.

  • Соціалістичний реалізм - термін, що закріпився в радянському мистецтвознавстві для позначення художнього методу та стилю, що панував у СРСР з 1930-х років і до кінця 1980-х, а також у країнах, що підпали під вплив СРСР після Другої світової війни.

     

  • 1925 р. - проголошення курсу на індустріалізацію

  • 1928/1929-1932. - перша п'ятирічка;

  • 1928 р. - судовий процес у Шахтинській справі;

  • 1929 р. – початок насильницької колективізації;

  • 1930 р. - судовий процес у справі Спілки визволення України (СВУ);

  • 1932-1933 рр. - Голодомор в Україні;

  • 1934р. - перенесення столиці УСРР з Харкова до Києва;

  • 1937 р.:-ухвалення Конституції УРСР;

  • 1937-1938 рр. - «Великий терор»

Історичні персоналії

Корисні відеоматеріали

rozkurkulennya-1200.jpg

Читаймо першоджерела

Матеріал буде розміщено пізніше

bottom of page