top of page

Західноукраїнські землі
у міжвоєнний період

png-transparent-social-media-computer-ic
png-transparent-social-media-computer-ic

Міжвоєнний період

     У ці часи на землях  Західної України , що увійшли до складу Польщі як_cc781905-5cde -3194-bb3b-136bad5cf58d_ «східні креси» , здійснювалася політика  полонізації , посилювався національний гніт. Складовою частиною «пацифікації» стали українські погроми з боку польських шовіністичних груп. У Львові було створено  Таємний український університет , у рік закриття якого, Дмитро Левицький _cc781905-5cde-3194-bb3b- 136bad5cf58d5 легальні методи боротьби. Митрополит  Андрій Шептицький  також протистояв полонізації та притиску церкви._c5

     На Закарпатті мешкало 0,5 млн українців, які мали обмежену автономію в складі  Чехо -Словаччині . На той час у краї діяло 4 політичні течії: мадярофіли, русині, русофіли та українофіли, що рішуче розповсюджували власні ідеї та швидко обігнали конкурентів. У результаті  Мюнхенської змови  у жовтні  1938  року було утворено  Підкарпатську Русь  (Карпатську Україну), яку очолив  Августин Волошин . Але вже в листопаді вона, в результаті  Віденського арбітражу  була окупована  Угорщиною

Hust_1939_UNO_edited.jpg

Перелік термінів і зрозуміти, дат і подій

  • Осадництво - термін, яким у радянській історіографії прийнято було називати процкс заселення західноукраїнських земель польськими колоністами у  міжвоєнний період. Метою поселення осадників було зміцнення режиму польської окупації на цих землях.

  • Пацифікація - каральна акція проти українців Галичини, проведена урядом Польської республіки у другій половині 1930-х

  • Інтегральний націоналізм - характеризують засади антиіндивідуалізму, етатизму, радикального екстремізму, правої ідеології, та агресивно-експансіоністського мілітаризму.

  • Русинство - термін, яким означають сепаратистський рух на території Закарпатської області України, в тому числі культурний, також за межами України з метою політичних маніпуляцій для доказу окремішності русинів від українців.

  • Політична еміграція - вимушена чи добровільна зміна місця проживання окремих груп людей, переселення зі своєї батьківщини, країни, де вони народилися і виросли, в інші країни глобального суспільства з політичних причин.
     

  • 1920 р. - підписання Бессарабського протоколу, визнання країнами Антанти  входження Бессарабії до складу Румунії;

  • 1923 р.- визнання країнами Антанти входження Східної Галичини до складу  Польщі, саморозпуск уряду ЗУНР;

  • 1925 р. - утворення Українського національно-демократичного об'єднання (УНДО);

  • 1929 р. - утворення Організації українських націоналістів (ОУН);

  • 1930 р. - проведення польською владою акції «пацифікації»;

  • 1938 р.- надання автономії Підкарпатській Русі у складі-Чехо-Словаччині;

  • 15 березня 1939р. - проголошення незалежності Карпатської України;

Історичні персоналії

Корисні відеоматеріали

630_360_1552631775-837.jpg

Читаймо першоджерела

З часом тут буде розміщено матеріал

5bcbc2e6adc6ac9dfb690a3edcb64ab2_L-440x2
bottom of page