top of page

Козацька Україна
наприкінці 50 – 80-х. ХVІІ ст.

Руїна

     Період історії України другої половини XVII століття, що відзначився розпадом української державності, загальним занепадом та кровопролитними війнами на території України. Найчастіше під Руїною розуміють період від смерті гетьмана Богдана Хмельницького до початку гетьманства Івана Мазепи.

     Під час Руїни Гетьманщина умовно була поділена по Дніпру на Лівобережну та Правобережну, і ці два володіння під різними гетьманами ворогували між собою . Сусідні держави (Річ Посполита, Московська держава, Османська імперія) втручалися у внутрішні справи України, і українська політика характеризувалася намаганням підтримувати приязні відносини з тією чи іншою окупаційною силою. Київську митрополію у 1686 р. було підпорядковано Московському патріархату.

    _cc781905-5cde-3194-bb3b-136 За ними Лівобережжя та Київ відходили до Московського царства, а Правобережжя – до Річі Посполитої.

Козаки-в-степу-на-конях_edited.jpg

Перелік термінів і зрозуміти, дат і подій

Руїна - період історії України другої половини XVII століття, що відзначився розпадом української державності, загальним занепадом та кровопролитними війнами на території України.

Великий згін - насильне переселення мешканців Правобережжя на Лівобережну Україну організоване гетьманом Іваном Самойловичем у 1678–1679 роках

Чигиринські походи - воєнні дії за участю Османської імперії, Московії та українського козацтва право і лівобережного Гетьманатів. Одним із головних завдань цих походів було оволодіння стратегічно важливим на той час містом Чигирином.

1658 р. – Гадяцький договір;

1659 р. - Конотопська битва;

1667 р. – Андрусівське перемир'я;

1669 р. – Корсунська угода, визнання Правобережною Гетьманщиною протекторату Османської імперії;

1681р. - Бахчисарайський мирний договір;

1686 р. - «Вічний мир» між Московським царством і Річчю Посполитою, підпорядкування Київської митрополії Московському патріархатові

Історичні персоналії

Корисні відеоматеріали

46d8ffcf7519523d5aaaa88771ecfb81.jpg

Читаймо першоджерела

Чорна Рада Пантелеймон Куліш

Чигрині, Чигрині... Тарас Шевченко

bottom of page