top of page

Україна в перші повоєнні роки

png-transparent-social-media-computer-ic
png-transparent-social-media-computer-ic

Відбудова

    У апрелі 1945 року делегація УРСР на чолі з міністром країн Того ж року підписано договір про радянсько-польський кордон, приблизно за лінією Керзона та про приєднання Закарпаття. На прикордонні з Польщею у 1946 та 1947 роках відбувся «обмін населенням», операція «Вісла». Загалом у післявоєнні роки за «антирадянські політичні злочини» було арештовано 43 тис. осіб віком до 25 років, з яких 36,3 тис. у західних областях, до заслання відправлено близько 500 тис. західних українців. Внаслідок чисельних переселень, міграцій та депортацій першої половини XX століття етнічний спектр населення України істотно змінився у бік зменшення часток національних меншин та одночасного збільшення частки уродженців Росії. У березні 1946 року на Львівському соборі відбувся «саморозпуск УГКЦ», греко-католицька церква переходитиме біля підпілля і стає «катакомбною». Протягом 1947—1949 років Микита Хрущов проводити швидку радянізацію західних областей, індустріалізуються міста, у селах створюються колгоспи, незгодні переселяються на схід, або до Сибіру. Бійці УПА, марно сподіваючись на те, що Холодна війна Заходу із СРСР перейде у гарячу фазу, продовжували проти радянської влади, перейшовши до тактики боротьби маленькими загонами проти переважаючих сил НКВД. Одночасно радянська влада намагалася дискредитувати повстанців в очах населення масовими депортаціями, провокаціями та пропагандою. 1950 року було вбито головнокомандувача УПА Романа Шухевича та боротьба згасла.

     У суспільному житті розгорнулась ідеологічна боротьба з «українським буржуазним націоналізмом» та проти «безродних космополітів», яку очолив Андрій Жданов, та утвердження «культу особини» Сталіна — «жданівщина».

_cc781905-5cde-3194-bb3b-136bad5 прискорювач елементарних частинок; у Києві створено перший у СРСР комп'ютер Але традиції авторитаризму та волюнтаризму окремих осіб робили свою «чорну справу» й тут. Так заради особистих інтересів та знищення опонентів Трохим Лисенко розгорнув кампанію зі знищення радянської генетики — «лисенківщина». 1952 року розгорнулася кампанія проти євреїв у медицині – «право лікарів».

фон 5.jpg

Перелік термінів і зрозуміти, дат і подій

  • Відбудова - період в історії УРСР і СРСР після визволення окупованих у роки Великої Вітчизняної війни районів до початку 1950-х pp.; процес відновлення зруйнованого війною промислового потенціалу, соціально-культурної сфери, повернення населення до мирної життя

  • Операція “Вісла” -  етнічна чистка, здійснена протягом квітня-липня 1947 року за рішенням партійного та державного керівництва СРСР, Польської Республіки та ЧСР. Полягала у примусовій, з використанням військ, депортації українців з їх етнічних територій Закерзоння

  • Операція “Захід” – каральна акція уряду СРСР проти УПА, примусова наймасовіша депортація населення Західної України, проведена 21 жовтня 1947 року. Одним із головних завдань операції було нейтралізувати український освободний рух у Західній Україні, зокрема діяльність Української повстанської армії та тих, хто їй співчував та допомагав.

  • Жданівщина - радянське культурне вчення, запроваджене секретарем ЦК КПРС Андрієм Ждановим у 1946. Згідно з цим вченням світ був поділений на два табори

  • Лісенківщина - політична кампанія з переслідування та шельмування групи генетиків, заперечення генетики та тимчасової заборони генетичних досліджень у СРСР. Здобула свою популярну назву за прізвищем Т. Д. Лисенка, який став символом кампанії.

  • Космополітизм - ідеологія світового громадянства, що віддає пріоритет відчуттю приналежності людини до людства над усіма іншими соціальними зв'язками, загальнолюдським цінностям над культурними традиціями окремих держав, народів, націй. Космополітизм постає у вигляді різних соціально-політичних орієнтацій — від взаємодії та зближення народів до повного відкидання національної культури та патріотизму.

  • Холодна війна - глобальна геополітична, економічна та ідеологічна конфронтація між Радянським Союзом та його союзниками з одного боку та США, країнами Західної Європи та їх союзниками. х років, призвела до розпаду СРСР та переросла у сучасне протистояння між Росією та Заходом.

     

  • 1945р. - входження Закарпаття до складу УРСР;

  • квітень 1945 р. – Україна співзасновниця Організації Об'єднаних Націй;

  • березень 1946р. - ліквідація УГКЦ;

  • 1946-1947 рр. - масовий голод в Україні;

  • квітень - липень 1947р. - проведення польською владою операції «Вісла»; жовтень 1947 р. – проведення операції «Захід»;

  • 1951р.- встановлення західного кордону УРСР

Історичні персоналії

Корисні відеоматеріали

фон.jpg
017-019_retrospektiva3-1024x656.png

Читаймо першоджерела

З часом тут буде розміщено матеріал

фон 3.jpg
bottom of page