top of page

Відновлення незалежності України

png-transparent-social-media-computer-ic
png-transparent-social-media-computer-ic

Перебудова

    _cc781905-5cde-3194-bb3b-136ba Він затято розпочав загравання із капіталістичними країнами у пошуках спасіння власної країни, згорнувши «гонку озброєнь», вививши війська з Афганістану та дозволивши інтеграцію НДР та ФРН. У внутрішній політиці почав реалізовувати програму реформування економічної та лібералізації суспільної життя. Ці процеси отримали назву - Перебудова. 26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС, що своїм непомітним «радіоактивним пламенем» ніби підсвітила всі накопичені в радянському суспільстві проблеми.

    _cc781905-5cde-3194-988 1989 року утворюється «Народний рух за перебудову», країною котяться шахтарські страйки, а Щербицького замінюють Володимиром Івашком. 28 жовтня Верховна Рада відновлює державний статус української мови. 21 січня 1990 року на відзначення Акту злуки ЗУНР та УНР від Івано-Франківська через Львів до Києва простягнувся «живий ланцюг».

    _cc781905-5cde-3194-bb3b отоваритися» могли лише громадяни республіки. Того ж року відбувається легалізація «катакомбної» Української греко-католицької церкви. Під час «параду суверенітетів» радянських республік Україна 16 липня 1990 року також проголошує «Декларацію про державний суверенитет».

    _cc781905-53 , на вулиці Москви вивели війська Але російський лідер Борис Єльцин натомість вивів на вулиці людей і 21 серпня ДКНС упав, компартію на території Росії було заборонено. В Україні комуністи спочатку зайняли вічікувальну позицію, але 24 серпня на позачерговому засіданні Верховної Ради, «виходячи із смертельної опасности» опинитися поза законом і в Україні, підтримали демократичні сили і проголосували за «Акт проголошення державної незалежності».

630_360_1606773957-797.jpg

Перелік термінів і зрозуміти, дат і подій

  • Перебудова - загальне назва сукупності політичних та економічних реформ, що проводились у СРСР у 1985–1991 роках.

  • Гласність - політичний термін, що означає політику максимальної відвертості (відкритості) в діяльності державних установ та свободи інформації.

  • Плюралізм - можливість висловлювати власні позиції через своїх представників у політичних та громадських організаціях. Плюралізм передбачає різні позиції, що відображають розмаїтість інтересів у суспільстві.

  • Український національно-демократичний рух - політична організація, що постала 1976 року в Нью-Йорку, як продовження Конгресу Української Вільної Політичної Думки, для консолідації праці українських демократичних сил на еміграції та створення за кордоном політичного руху, який відповідав би демократичним тенденціям у суспільстві радянської України.

  • Багатопартійність - політична система, за якої може існувати безліч політичних партій, що теоретично володіють рівними шансами на здобуття більшості місць у парламенті країни.

  • Суверенитет – верховенство держави на своїй території та незалежність у міжнародних відносинах. Верховенство держави означає дію в межах її території лише однієї публічної влади, яка визначає повноваження всіх державних органів та посадових осіб, а також підлеглість цій владі всього населення території.

  • Незалежність - політична самостійність, відсутність підлеглості, суверенитет.

  • Ринкові відносини - економічна система, заснована на засадах вільного підприємництва, в якій роль основного регулятора економічних відносин відіграє ринок. На ринку з досконалою конкуренцією, коли дії окремого продавця чи покупця не спричинюють впливу на інших, погоджувальним механізмом споживання та пропозиції виступає ринкова ціна. Ринкова ціна формується як середня ціна на певний товар за період, в результаті багаторазових угод між покупцями та продавцями.

  • Референдум – прийняття виборцями рішення з конституційних, законодавчих чи інших внутрішньо- чи зовнішньополітичних питань.

  • Президент - голова держави у країнах з республіканською чи змішаною формою правління.


     

  • 1985 р. - початок «перебудови»

  • 26 квітня 1986 р. - -катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції сентябрь 1989р. - створення Народного руху України за перебудову

  • березень 1990 р.- проведення перших альтернативних виборів до Верховної Ради УРСР

  • 16 липня 1990р. - ухвалення Верховною Радою УРСР Декларації про державний суверенітет України

  • жовтень 1990р. - «революція на граніті»

  • 24 серпня 1991р. - ухвалення Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України

  • 1 грудня 1991р.- проведення Всеукраїнського референдуму та обрання Президента України

Історичні персоналії

Корисні відеоматеріали

image.jpg
rev_na_graniti.jpg

Читаймо першоджерела

"Акт Проголошення незалежності України"

"Декларація про державний суверінітет України"

1504235425_1204e595c6d087126e0d6c62b6278c83.jpg
bottom of page