top of page

Українські землі у складі Австро-Угорщини в другій половині XIX ст.

Особливості національне відродження 

    Панщину в Австрійській імперії остаточно скасували у революційному 1848 році, проте становище українських селян лишалося незавидним. Демографічний вибух тільки погіршив ситуацію.
    Жителі західноукраїнських земель не мали можливості поїхати працювати у міста. Це спричинило першу хвилю еміграції. Приблизно 3 тис. українців їхали шукати кращої долі на Захід. Основними країнами, що приймали українських мігрантів були США, Канада, Бразилія, Аргентина, Австралія.
    «Весну народів» творила галицька греко-католицька інтелігенція. Вона заручилася підтримкою імперської адміністрації і змогла протиставити полякам ідею окремої русинської греко-католицької нації. Тому основні організації того періоду носять частку «руська» (наприклад, Головна руська рада). Греко-католицькі священики бачили свого основного союзника в обличчі Габсбургів. Головним противником були, звичайно ж, поляки, які «русинам» в окремішності відмовляли.

757px-lviv_university_old_edited.jpg

Перелік термінів і понять, дат і подій

  • Трудова міграція - переміщення працездатної особи з метою   працевлаштування на певний термін.

  • Кооперація - це форма організації економічної діяльності людей і організацій для спільного досягнення загальних цілей або задоволення потреб. Використовується також для позначення характеру економічних та політичних взаємин.

  • Москвофільство - течія серед українського населення Галичини, Буковини  та Закарпаття у 1850—1930-х. Західноукраїнські москвофіли мали проросійські мовно-літературні та суспільно-політичні погляди, обстоювали ідею національно-культурної єдності з російським народом, а пізніше — державно-політичну єдність з Росією.

  • Українофільство - термін, що означає любов та/або приязнь до України та  українців. Термін вживається переважно в політичному та культурному контексті. «Українофільство» та «українофіли» — це терміни, які вживаються аби підкреслити свою проукраїнську позицію, свою зацікавленість українською культурою, українською мовою та українською історією.

  • Народовці - суспільно-політична течія серед молодої західноукраїнської інтелігенції ліберального напрямку, західноукраїнських українофілів, що виникла в 1860-х в Королівстві Галичини та Володимирії, Герцогстві Буковина та Закарпатті.

  • Політична партія - особлива громадська організація (об'єднання), яка прагне досягти мети, загальної для її членів шляхом отримання і здійснення політичної влади.

  • Нова ера — угода між українською та польською фракціями Галицького крайового сейму 1890 року.

     

  • 1868 р. - створення у м. Львів товариства «Просвіта»;

  • 1873 р. - створення у м. Львів Літературного товариства імені Тараса Шевченка

  • 1892 р. - Наукове товариство імені Тараса Шевченка);

  • 1890 р. - створення Русько-української радикальної партії;

  • 1899 р. - створення Української національно-демократичної партії та           Української соціалдемократичної партії.

Історичні персоналії

3600cdbd22d7f17fe2e48850897acedf.gif

Відеоматеріали

Читаймо першоджерела 

Україна irredenta

bottom of page