top of page

Стародавня історія України

png-transparent-social-media-computer-ic
png-transparent-social-media-computer-ic

Стародавня історія

   Тривалий період в історії України: від початкового етапу становлення людини та суспільства і до Середньовіччя, появи перших слов’янських державних формувань. Період в історії людства до винаходу писемності, після чого з'являється можливість історичних досліджень. У різних народів цей процес відбувався в різні історичні терміни, а деякі народи живуть в умовах первісності досі.

     На теренах України найдавніші люди з'явилися ще  бл. 1 млн років тому. Найдавнішою їхньою пам'яткою є стоянка доби раннього палеоліту в Закарпатті. Попри природні катаклізми (льодовиковий період) життя тут відтоді не припинялося.

  Стародавня історія України охоплює період, що розпочався з часу зникнення неандертальців і тривав до появи історичних слов'ян (серед. 1 тис. н. е.). За періодизацією історичною період Д.і. України загалом збігається з добою первісності (первіснообщинним ладом), і лише наприкінці цього періоду на нашій території з'являються цивілізаційні осередки. За археологічною періодизацією це — палеоліт пізній, мезоліт, неоліт, мідна доба, бронзова доба та рання залізна доба.

1739afb132b635f0d71f26fd81db3084 (1).jpg

Перелік термінів і понять, дат і подій

  • Палеоліт - давня кам'яна доба, найдавніший період людського суспільства. Щодо тривалості палеоліту є різні думки (від 3 млн до 100 - 150 тис. років тому). Кінець палеоліту датується близько 13-13 тис. років тому

  • Привласнююче господарство - форма господарства, що ґрунтується на вилученні з навколишнього середовища продуктів харчування, створених природними процесами (мисливство, рибальство, збиральництво).

  • Мезоліт - Середньокам'яна доба — епоха кам'яної доби (15,000-5,000 до н.е), що була перехідною між палеолітом і неолітом.

  • Неоліт - період історії людства, який тривав від 10-го до поч. 3-го тис. до н. е.) та прийшов на зміну мезоліту, заключний період кам'яної доби. Саме з неолітом пов'язаний початок переходу від привласнювальних форм господарства до відтворювальних.

  • Неолітична революція - історичний період переходу в епоху неоліту від привласнювального до відтворювального типу господарства, виникнення тваринництва, землеробства. Цей процес сприяв також народженню ремесел та торгівлі.

  • Відтворювальне господарство - спосіб життя, який ґрунтується на землеробстві та скотарстві. У цьому випадку люди вже споживають продукти, створені власне ними: хліб, вирощені овочі та фрукти, м'ясо та молоко свійської худоби.

  • Археологічна культура - сукупність матеріальних пам'яток, які відносяться до однієї території та епохи, і мають спільні риси.

  • Енеоліт - назва перехідного часу від неоліту до бронзової доби, яку застосовують археологи в звʼязку з появою й поширенням у той час виробів із міді.

  • Бронзовий вік - культурно-історичний період історії людства, який прийшов на зміну енеоліту (мідній добі) — перехідному періоду після кам'яної доби. Характеризується виготовленням і використанням бронзових знарядь праці та зброї із бронзи, появою кочового скотарства, поливного рільництва, писемності, рабовласницьких держав

  • Ранній залізний вік - період в історії людства, коли люди почали використовувати залізо для виготовлення знарядь праці.

  • Колонізація - заселення незайманих земель або захоплення чужих територій із подальшим їхнім заселенням.

  • Кочівники - народ, плем'я, або люди, що кочують; не мають постійного нерухомого житла і переміщуються з одного місця на інше. Місце кочування кочовиків називається кочовищем.

  • Курган - високий земляний, рідше кам'яний, насип над стародавнім похованням. Є різновидом поховальних пам'ятників, має форму земляного насипу, ізольоване округле підвищення, розташоване на рівнині з різко вираженою підошовною лінією, має штучне походження.


     

  • ІV -  середина ІІІ  тис. до н. е. – розселення племен Трипільської археологічної культури;

  • VІІІ – VІ ст. до н. е. – Велика грецька колонізація;

  • V – VІІ ст. – Велике розселення слов’ян.

832.jpg

Корисні відеоматеріали

Читаймо першоджерела

"Історія" Геродот

"Іліада" Гомер

"Одісея" Гомер

Руины_Херсонеса.jfif
bottom of page