top of page

Україна в умовах десталінізації

png-transparent-social-media-computer-ic
png-transparent-social-media-computer-ic

Відлига

     Після смерті Сталіна й поступово владу перебирає Микита Хрущов. У цій боротьбі він здебільшого спирався на українських компартійців. Спочатку Хрущов обирає курс на лібералізацію тоталітарного життя через десталінізацію — розпочинається епоха «відлиги». За часів Хрущова українська партійна номенклатура займе друге місце у керівництві Союзом, після російської. 1954 року до складу УРСР на честь «300-річчя возз'єднання України з Росією» та заради економічного відновлення було передано Кримську область РРФСР. Силами республіки на півострів було прокладено Північнокримський канал. 1956 року на ХХ з'їзді КПРС Хрущов у доповіді «Про культ особи та його наслідки» розвінчав «культ особи» Сталіна. Розпочався процес ліквідації ГУЛАГу, перегляду справ і реабілітації жертв політичних репресій.

     У економічному житті відбувалась також лібералізація. На території України було утворено 11 економічних районів, уся повнота планування в яких передавалася раднаргоспам, але бюрократична машина зламала усі процеси економічного самоврядування. Розпочалася кампанія масового житлового будівництва «хрущовок». Була проведена пенсійна реформа, робітників відв'язали від підприємств, а селян від колгоспів, видавши їм паспорти. Щоб «наздогнати і перегнати Америку» було вирішено активно впроваджувати в сівозміну кукурудзу, інтенсифікувати тваринництво, освоювати цілинні землі Казахстану, до якого виїхала значна кількість української молоді.

     Серед культурно-мистецького життя лібералізація спричинила нову хвилю українізації, появу «шістдесятництва», що протиставляло себе нормам «соцреалізму». З'явився «самвидав» творів, що не пройшли офіційну цензуру у видавництвах. 1959 року молодим юристом Левком Лук'яненком у Львові була утворена підпільна Українська робітничо-селянська спілка, за що його засудили. У вересня 1965 року в київському кінотеатрі «Україна» відбулася прем'єра фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», на якій Іван Дзюба, Василь Стус та В'ячеслав Чорновіл, публічно виступили проти арештів інакодумців.

0_84826000_1588852693_5eb3f7d5cf1f6_edited.jpg

Перелік термінів і понять, дат і подій

  • Десталінізація - процес ліквідації та розвінчання культу особи і сталінської політичної системи, створеної радянським лідером Йосипом Сталіним.

  • Культ особи - безмірне звеличення постаті, сліпе поклоніння, а іноді й обожнювання людини, яка займає найвище становище в політичній чи релігійній ієрархії, надмірне перебільшення заслуг, функцій і ролі лідера.

  • Лібералізація - пом'якшення державного на різні сфери суспільного життя: політику, економіку, право, свободу слова та ЗМІ, тощо.

  • Політична реабілітація - поновлення доброго імені, репутації несправедливо заплямованої або безпідставно звинуваченої людини.

  • Відлига - поширена, але неформальна назва періоду історії СРСР, що розпочався після смерті Й. Сталіна під час правління М. Хрущова
    Раднаргосп - ради народного господарства, державні органи регіонального управління й планування господарства УРСР і СРСР, що існували в 1957—1965 роках.

  • Шістдесятники - назва покоління радянської та української національної інтелігенції з яскраво вираженою громадянською позицією, що ввійшло у культуру та політику в СРСР в другій половині 1950-х - період тимчасового послаблення комуністично-більшовицького тоталітаризму та хрущовської «відлиги» і найповніше себе творчо виявило на початку та в середині 1960-х років

  • Дисиденти - людина, політичні погляди якої істотно розходяться з офіційно встановленими в країні, де вона живе; політичний інакодумець. Часто це призводить до гонінь, репресій і переслідувань його з боку влади.


     

  • 1953-1954 рр. - повстання політичних в’язнів у сталінських концтаборах, ліквідація ГУТабу;

  • лютий 1954 р. - входження Кримської області до складу УРСР;

  • 1956 р. – XX з’їзд КПРС, засудження культу .особи;

  • 1959р.- утворення Української робітничо-селянської спілки;

  • 1959 р. - утворення Клубу творчої молоді «Сучасник» у м. Київ

Історичні персоналії

Корисні відеоматеріали

624ab229535089ad86349fcf3a78084d_23108.jpg
c225963897e6088a2f70d55b1663725c.png

Читаймо першоджерела

"Веселий цвинтар"
В. Стус

"Круговерть"
В. Стус

"Сповідь у комері смертників"
Л. Лук'яненко

"Берестечко"
Л. Костенко

"Маруся Чурай"
Л. Костенко

"Лебеді материнства"
В. Симоненко

5188rm_12_918.jpg
bottom of page