top of page

Українські землі наприкінці XVII –

в першій половині XVIII ст.

Глухівський період

     Після обрання Івана Мазепи гетьманом Лівобережної України період Руїни закінчується. Більш ніж двадцятирічне правління Мазепи призвело до зростання авторитету гетьманської влади та економічної стабілізації Гетьманщини. Паралельно з цим на Правобережжі у 1699 р. влада Речі Посполитої скасовує козацьке самоврядування. Через декілька років це призводить до численного повстання Палія.

  З початком Північної війни Україна, як сателіт Московського царства, постачала московським військам живу силу, амуніцію, фураж та продовольство. З приходом Карла ХІІ в Україну гетьман Іван Мазепа уклав з королем Українсько-Шведський союз та виступив проти Петра І. Слідом за гетьманом, на бік шведів перейшло й Військо Запорозьке на чолі з кошовим отаманом Костем Гордієнко.

Після Батуринської трагедії та Полтавської битви українські козаки, що виступили проти Петра, відійшли разом з Мазепою та Карлом до Бендер. Після смерті Мазепи гетьманом України був обраний Пилип Орлик, який продовжив боротьбу за незалежність України.

  У 1722р. запроваджувалась Малоросійська колегія. Гетьманщина виводилася з підпорядкування колегії іноземних справ і підпорядковувалася сенатові як звичайна провінція імперії. Колегія перебрала все адміністративне керівництво Лівобережною Україною.

173aea5a-00671c46171d5174ad857083493dade9.jpg

Перелік термінів і понять, дат і подій

  • Конституція - основний державний документ, який визначає державний устрій, порядок і принципи функціонування представницьких, виконавчих та судових органів влади, виборчу систему, права й обов'язки держави, суспільства та громадян.

  • Малоросія - офційна назва Українських земель у складі Російської імперії

  • Малоросійська колегія - це державний орган царської влади для управління українськими землями та контролю за діяльностю українського гетьмана та генеральної старшини, що існував з 1722 р. до 1727 р.

  • Змосковщення/зросійщення - сукупність дій та умов, спрямованих на зміцнення російської національно-політичної переваги в країнах, що опинилися у складі Російської держави або перебувають у сфері її впливу,

  • Козацьке бароко -  мистецький стиль, що був поширений на українських землях Війська Запорозького у XVII–XVIII століттях. Виник унаслідок поєднання місцевих архітектурних традицій та європейського бароко.

  • Козацький літопис - історико-літературні твори 2-ї половини XVII — середини XVIII століття, присвячені козацьким війнам. Цінні джерела для дослідження вітчизняної історії і важливі пам'ятки літератури. Мова більшості літописів —літературна, близька до народнорозмовної.
     

  • 1708 р. - українсько-шведський союз, зруйнування Батурина;

  • 1709 р. - зруйнування московитськими військами Чортомлицької Січі, Полтавська битва;

  • 1710 р. - «Конституція;..» Пилипа Орлика;

  • 1713р. - ліквідація козацтва на Правобережній Україні;

  • 1734 р. - заснування Нової (Підпільненської) Січі

Історичні персоналії

Корисні відеоматеріали

Mazepa_na_gravure.jpg

Читаймо першоджерела

Літопис Гадяцького полковника
Г. Грабянки

bottom of page