top of page

Україна в період загострення кризи радянської системи

png-transparent-social-media-computer-ic
png-transparent-social-media-computer-ic

Застій

     1964 року група опозиційних партійців на чолі з Леонідом Брежнєвим змістила Хрущова із займаних посад та відправили його на пенсію. 1965 року розпочались «косигінські реформи», що повертали жорстку централізацію, а підприємства переводились на госпрозрахунок. На селі це викликало укрупнення колгоспів. Загалом впродовж восьмої п'ятирічки соціальний добробут населення покращувався, але вже з 1970-х років розпочалась системна криза екстенсивного шляху розвитку економіки. Намагання подолати ідеологічну та економічну кризу розвитку держави призвело до появи ідей побудови «розвиненого соціалізму» та «застою» в економічному та соціальному житті. На міжнародній арені середина 1970-х років позначилась спробою налагодити стосунки Заходу і Сходу й зняти напруження — «розрядка».

   1972 року першим секретарем ЦК КПУ призначено Володимира Щербицького. Він зайнявся чисткою партійного апарату та розпочав нову хвилю арештів інтелігенції. 1976 року було утворено Українську Гельсінську групу з моніторингу дотримання СРСР прав людини. Вже наступного року більшість її учасників було запроторено до таборів. У суспільному житті шириться русифікація.

     1978 року була прийнята нова Конституція УРСР. Заради отримання валюти з продажу природних ресурсів, активно освоювались нафтогазові родовища Сибіру, а через територію України силами країн соцтабору прокладалась мережа трубопроводів («Дружба», Уренгой — Ужгород). Централізація економічних потоків виснажувала ресурси України, не даючи навзаєм навіть можливості оновлювати виробничі потужності. Прискорюється урбанізація. Одночасно сповільнюються темпи народжуваності, відбувається загальне старіння населення. Більшість продуктів та споживчих товарів стає дефіцитними. Наприкінці 1979 року СРСР уводить війська до Афганістану й опиняється в міжнародній ізоляції на фоні падіння світових цін на вуглеводні.

brejnevskoe_politbyuro_edited.jpg

Перелік термінів і понять, дат і подій

  • Застій - політична криза, що використовується для позначення одного з останніх періодів існування СРСР. Чіткого та обґрунтованого визначення початку та кінця періоду застою в джерелах немає.

  • Дефіцит - хронічна нестача окремих товарів і послуг в СРСР, економічне і соціальне явище, притаманне радянській плановій економіці. Товарний дефіцит існував протягом всієї історії існування СРСР.

  • Розвинений соціалізм - радянська ідеологема, яка була вигадана та запроваджена у компартійній риториці з метою прикрити провал історичної програмної цілі монопольно панівної в СРСР КПРС — «збудови матеріально-технічної бази комунізму у СРСР до 1980 року».

  • Номенклатура - привілейована правляча верства, еліта або «політичний клас», відносно закрита соціальна каста «соціалістичного» суспільства.

  • Самвидав - видавані поза цензурою (зокрема в СРСР) підпільні листівки, брошури, книжки й періодичні видання — один з виявів Руху опору.

  • Тамвидав - видання книги вітчизняного автора за кордоном, переважно в радянськ часи

  • Правозахисник - людина, яка сповідує філософію верховенства прав людини, висловлює власні думки, досвід і бачення світу у формі глобального усвідомлення важливості та беззаперечного дотримання прав людини як єдиної загальносвітової ідеології.

     

  • 1965 р. - перша хвиля масових затримань діячів антирежимного руху;

  • 1970-1972 рр.- видання самвидавного «Українського вісника»;

  • 1972 р .- друга хвиля масових затримань діячів антирежимного руху;

  • 1976 р. - утворення Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод (УГГ)

Історичні персоналії

Корисні відеоматеріали

Дивись відео з теми за посиланням

Читаймо першоджерела

"Ковчег Всесвіту"
М. Руденко

"Листи до матері з неволі"
В. Марченко

"Інтернаціоналізм чи русифікація"
І. Дзюба

"Лихо з розуму",
"Правосуддя чи рецедив терору"
В. Чорновіл

bottom of page