top of page

Україна в роки
Другої світової війни

png-transparent-social-media-computer-ic
png-transparent-social-media-computer-ic

Друга світова війна

      Глобальний збройний конфлікт, що тривав від 1 вересня 1939 до 2 вересня 1945 року. У війні взяло участь понад 60 країн, зокрема всі великі держави, які утворили два протилежні військові табори: блок країн Осі та антигітлерівську коаліцію («союзники»). Безпосередню участь у бойових діях брали понад 100 мільйонів осіб. Супротивні держави кинули всі економічні, промислові та наукові можливості на потреби фронту, стираючи різницю між цивільними та військовими ресурсами. Загальні людські втрати коливаються між 50 й 80 мільйонами осіб, більшість із яких були мешканцями Радянського Союзу та Китаю. Друга світова війна відзначилася численними масовими вбивствами і злочинами проти людяності, насамперед Голокостомстратегічними килимовими бомбардуваннями та єдиним в історії військовим застосуванням ядерної зброї.

 Основними причинами війни стали політичні суперечності, породжені недосконалою Версальською системою та агресивна експансіоністська політика нацистської НімеччиниЯпонської імперії та Італії. 1 вересня 1939 року гітлерівські війська вторглися в Польщу. 3 вересня Велика Британія та Франція оголосили Німеччині війну. Упродовж 1939–1941 років завдяки серії успішних військових кампаній та низки дипломатичних заходів Німеччина захопила більшу частину континентальної Європи. У той же час Радянський Союз анексував (повністю або частково) території сусідніх європейських держав: ПольщіРумуніїФінляндії та країн Балтії, що відійшли до його сфери впливу на підставі Пакту Молотова-Ріббентропа. Після початку бойових дій у Північній Африці та падіння Франції в середині 1940 року війна тривала насамперед між країнами Осі та Великою Британією, ВПС якої зуміли відбити німецькі повітряні атаки. У цей же час бойові дії поширились на Балканський півострів та Атлантичний океан. Японія окупувала частину Китаю та Південно-Східної Азії, взявши під контроль важливі джерела сировини.

   Друга світова стала наймасштабнішою та найкривавішою війною в історії людства, великим переламом ХХ століття, що докорінно змінив політичну карту і соціальну структуру світу. Для сприяння розвитку міжнародного співробітництва та запобігання майбутніх конфліктів було створено Організацію Об'єднаних Націй. Післявоєнний порядок утвердив гегемонію Сполучених Штатів і Радянського Союзу, суперництво яких призвело до утворення капіталістичного й соціалістичного таборів та початку Холодної війни. Світовий вплив європейських держав значно ослаб, почався процес деколонізації Азії та Африки. Перед країнами, чиї галузі економіки були знищені, гостро стояла проблема їхнього відновлення. У Європі поряд з цим постало питання європейської інтеграції як способу подолання ворожнечі й створення спільної ідентичності.

cdc_depositphotos_7023924_xl_2015.jpg

Перелік термінів і понять, дат і подій

  • Радянізація - насильницьке насадження на певній території норм економічного, суспільно-політичного та культурного життя, що було характерним для тоталітарного Радянського Союзу.

  • План “Барбаросса” - стратегічна наступальна операція збройних сил Німеччини та її союзників проти СРСР. План операції передбачав швидкоплинну військову кампанію з повним розгромом Червоної армії та захопленням європейської частини СРСР по лінії Волга — Архангельськ.

  • Випалена земля - метод ведення війни за допомогою знищення всього корисного, того що може слугувати життєзабезпеченню або існуванню як військ противника, так і цивільного населення — на території, яку може бути зайнято противником.

  • Нацистський новий порядок - політичний режим, який Третій Рейх хотів встановити на окупованих територіях. Встановлення Нового порядку почалося задовго до початку Другої світової війни, але було публічно проголошено Адольфом Гітлером у 1941 році.

  • План “Ост” - таємний план уряду Третього Рейху з проведення освоєння земель Східної Європи і її німецької колонізації після перемоги над СРСР.

  • Голокост – геноцид єврейського народу в часи Другої світової війни, внаслідок якого загинуло приблизно 6 мільйонів євреїв; переслідування, масове знищення євреїв і ромів у Німеччині під час Другої світової війни; систематичне переслідування і знищення європейських євреїв циганів Нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933 — 1945 років.

  • Остарбайтери - німецький термін для означення осіб, які були вивезені гітлерівцями зі східних окупованих територій, переважно з Райхскомісаріата Україна, протягом Другої світової війни на примусові роботи до Німеччини.

  • Концтабори - в'язниця для військовополонених і цивільних у воєнний час або у країнах з тоталітарним режимом.

  • Колабораціонізм - співпраця населення або громадян держави з ворогом в інтересах ворога-загарбника на шкоду самій державі чи її союзників і участь у переслідуванні патріотів країни, громадянином якої є колаборант.

  • Похідні групи - були створені ОУН («мельниківцями») та ОУНР («бандерівцями») з метою організації зі свідомих українців на українських землях органів місцевого самоуправління під час Другої Світової війни.

  • Поліська Січ - підпільна збройна формація, створена на Поліссі (Північна Україна) влітку 1941 року, в селі Немовичі Сарненського р-ну, що на Рівненщині. Отаманом Тарасом Бульбою було видано перший наказ про початок боротьби і створення повстанської армії.

  • Бандерівці - у вузькому сенсі послідовники лідера українського націоналістичного руху Степана Бандери та його ідеології; у пропаганді РФ та її маріонеток — усі прибічники і захисники незалежності України.

  • Чорносвитники - умовна назва піхотних підрозділів Червоної Армії, які були сформовані з цивільного населення окупованих територій після їх звільнення. В бій вводились не підготовленими, без належної амуніції та зброї. Наймасовіше використовувались у 1943—1944 роках під час форсування Дніпра.

  • Депортація - примусове переселення, вигнання чи висилка з постійного місця проживання або з держави окремих осіб чи народів. Застосовується як засіб кримінального чи адміністративного покарання.

  • Український визвольний рух - національно-визвольний рух на етнічних українських землях у 1920—1950 роках, який мав за мету поновлення української незалежної держави.

     

  • 23 серпня 1939 р. - радянсько-німецький договір про ненапад

  • 1  вересня 1939 р.- початок Другої світової війни

  • 17 вересня .1939 р, - вторгнення Червоної армії на територію Західної України;

  • червень 1940 р. - вторгнення Червоної армії на територію Бессарабії та

  • Північної Буковини;

  •  22 червня 1941 р. - напад Німеччини на СРСР;

  • 30 червня 1941 р. - проголошення Акту відновлення Української Держави;

  • 14 жовтня 1942 р .- створення Української повстанської армії (УПА);

  • грудень 1942 р .- початок вигнання німецьких військ з України;

  • 6 листопада 1943 р. - вигнання німецьких окупантів з м. Київ;

  • Січень-лютий 1944р.- Корсунь-Шевченківська наступальна операція;

  • 28жовтня 1944р.- завершення вигнання німецьких військ, з території України;

  • 9 травня 1945 р .- День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні;

  • 2 вересня 1945 р .- завершення Другої світової війни;

Історичні персоналії

Корисні відеоматеріали

kyev-ww-e1542110598662.jpg
3poland.jpg
017-019_retrospektiva3-1024x656.png
1914794-2-veresnya-1945-roku-zakinchilasya-druga-svitova-viyna.jpeg

Читаймо першоджерела

З часом тут буде розміщено матеріал

Знамя_Победы_над_рейхстагом.jpg
1620399076_7-den-prymyrennia.jpg
bottom of page