top of page

Відновлення незалежності України

png-transparent-social-media-computer-ic
png-transparent-social-media-computer-ic

Перебудова

     Реформатор Михайло Горбачов. Він затято розпочав загравання із капіталістичними країнами в пошуках порятунку власної країни, згорнув «гонку озброєнь», вивів війська з Афганістану та дозволив інтеграцію НДР і ФРН. У внутрішній політиці почав реалізовувати програму реформування економічного та лібералізацію суспільного життя. Ці процеси отримали назву — Перебудова. 26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС, що своїм непомітним «радіоактивним полум'ям» ніби підсвітила усі накопичені в радянському суспільстві проблеми.

     1988 року було утворено Українську Гельсінську спілку, яку очолив Левко Лук'яненко. 1989 року утворюється «Народний рух за перебудову», країною котяться шахтарські страйки, а Щербицького замінюють Володимиром Івашком. 28 жовтня Верховна Рада відновлює державний статус української мови. 21 січня 1990 року на відзначення Акту злуки ЗУНР і УНР від Івано-Франківська через Львів до Києва простягнувся «живий ланцюг».

     1990 року, через шалений дефіцит продовольства та щоб запобігти його відтоку в інші регіони, в Україні вводять карткову систему за якої «отоваритись» могли лише громадяни республіки. Того ж року відбувається легалізація «катакомбної» Української греко-католицької церкви. Під час «параду суверенітетів» радянських республік Україна 16 липня 1990 року також проголошує «Декларацію про державний суверенітет».

     19 серпня було утворено Державний комітет з надзвичайного стану (ДКНС), Горбачова ув'язнили на його дачі у Форосі в Криму, на вулиці Москви вивели війська. Але російський лідер Борис Єльцин натомість вивів на вулиці людей й 21 серпня ДКНС пав, компартія на території Росії була заборонена. В Україні комуністи спочатку зайняли вичікувальну позицію, але 24 серпня на позачерговому засіданні Верховної Ради, «виходячи із смертельної небезпеки» опинитись поза законом і в Україні, підтримали демократичні сили й проголосували за «Акт проголошення державної незалежності».

630_360_1606773957-797.jpg

Перелік термінів і понять, дат і подій

  • Перебудова - загальна назва сукупності політичних і економічних реформ, що проводилися в СРСР у 1985–1991 роках.

  • Гласність - політичний термін, що позначає політику максимальної відвертості (відкритості) у діяльності державних установ і свободи інформації.

  • Плюралізм - можливість висловлювати власні позиції через своїх представників у політичних і громадських організаціях. Плюралізм передбачає різні позиції, погляди, що відображають розмаїтість інтересів у суспільстві.

  • Український національно-демократичний рух - політична організація, постала 1976 року в Нью-Йорку, як продовження Конгресу Української Вільної Політичної Думки, для консолідації праці українських демократичних сил на еміграції та створення за кордоном політичного руху, який відповідав би демократичним тенденціям у суспільстві радянської України.

  • Багатопартійність - політична система, при якій може існувати безліч політичних партій, що теоретично володіють рівними шансами на отримання більшості місць у парламенті країни.

  • Суверенітет - верховенство держави на своїй території і незалежність у міжнародних відносинах. Верховенство держави означає дію в межах її території тільки однієї публічної влади, яка визначає повноваження усіх державних органів і посадових осіб, а також підлеглість цій владі всього населення території.

  • Незалежність - політична самостійність, відсутність підлеглості, суверенітет.

  • Ринкові відносини - економічна система, заснована на принципах вільного підприємництва, у якій роль основного регулятора економічних відносин відіграє ринок. На ринку з досконалою конкуренцією, коли дії окремого продавця або покупця не спричинюють впливу на інших, узгоджувальним механізмом попиту і пропозиції виступає ринкова ціна. Ринкова ціна формується як середня ціна на певний товар за період, в підсумку багаторазових угод між покупцями і продавцями

  • Референдум – прийняття виборцями рішення з конституційних, законодавчих чи інших внутрішньо- чи зовнішньополітичних питань.

  • Президент - голова держави в країнах з республіканською або змішаною формою правління.


     

  • 1985 р. - початок «перебудови»

  • 26 квітня 1986 р. - -катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції вересень 1989 р. - створення Народного руху України за перебудову

  • березень 1990 р .- проведення перших альтернативних виборів до Верховної Ради УРСР

  • 16 липня 1990 р. - ухвалення Верховною Радою УРСР Декларації про державний суверенітет України

  • жовтень 1990 р. - «революція на граніті»

  • 24 серпня 1991 р. - ухвалення Верховною Радою УРСР Акта проголошення незалежності України

  • 1 грудня 1991р.- проведення Всеукраїнського референдуму та обрання Президента України

Історичні персоналії

Корисні відеоматеріали

image.jpg
rev_na_graniti.jpg

Читаймо першоджерела

"Акт Проголошення неезалежності України"

"Декларація про державний суверінітет України"

1504235425_1204e595c6d087126e0d6c62b6278c83.jpg
bottom of page